Сезона на сватбите





Мит 1- Няма значение колко дълго ще ползвате четката си за зъби.
Животът на четката за зъби трябва да е средно между 6 и 12 седмици. Продължителността на нейното ползване зависи от хигиенните навици на собственика й, а основният белег, по който можете да познаете, че четката Ви за зъби е за смяна, е моментът, когато косъмчетата й започнат да се изкривяват настрани. Мит 2 – Четкане на сухо.
Преди да се изтиска пастата за зъби върху четката, нейните косъмчета трябва да се омекотят – това става благодарение на струята топла вода, с която обливаме четката. Така работната активност и гъвкавост на косъмчетата се увеличава. Мит 3 – Колкото е по-твърда четката, толкова по-добре.
Правилото е точно обратното – колкото по-мека е четката, толкова по-добре! Меките четки се ползват почти без натиск и вероятността да нараните венците си е значително по-малка. Мит 4- Движенията нямат значение.
Напротив, точно те са от особено значение за запазване здравето на венеца и зъбодържащия апарат. Твърдите четки, както и ползването на електрически с еднотипни, кръгови движения, крият опасност от хронична травма, отдръпване на венеца и чувствителност в зъбните шийки. Мит 5 – Достатъчно е да се мият зъбите веднъж на ден
За да имате здрави зъби, спазвайте правилото „Сутрин за красота , а вечер за здраве!“ Мит 6 – Ако мия зъбите си 2 пъти на ден, няма нужда да използвам конец
Почистването на междузъбните пространства с конец за зъби подпомага работата на зъбната четка, защото не позволява задържането на хранителни остатъци, които да загниват и да са среда за развитие на патогенна микрофлора в устата.
#SalievDentalCare
Откакто добрият външен вид и цвета на зъбите оказват голямо влияние върху самочувствието на съвременния човек , съществуват и много методи и продукти за поддържане на изрядния вид на усмивката.
Избелването на зъбите е лека неинванзивна процедура, използвана за подобряване цвета на зъбния емайл и е идеалният начин да поддържате красотата на вашата усмивка. Предлаганите избелващи продукти в търговската мрежа са далеч по-малко ефективни от професионалната процедура, извършена от Вашия зъболекар.
С напредване на възрастта външният слой на зъбния емайл се износва, което води до появата на петна и по-тъмен нюанс. Други причини за промяната на външния вид на зъбите са тютюнопушенето, пиенето на кафе, чай, вино и определeни хранителни продукти. Понякога зъбите могат да се обезцветят и от приемането на някои лекарства и медикаменти.
Редовното посещение в денталния кабинет позволява вашият зъболекар да направи преценка дали сте добър кандидат за избелване. За съжаление, понякога оцветяванията на зъбите не могат да бъдат премахнати само с този тип процедура, като в този случай ние препоръчваме използването на бондинг с цел покриване на петната. Бондингът е материал, наподобяващ емайла на зъбите и чрез него поправяме счупени, оцветени, изкривени зъби или такива с разстояния между тях. Трябва да имате предвид, че избелването на зъбите работи само върху естествения зъбен емайл, но не и върху пломби, фасети и зъбни коронки.
Тъй като реултатите от процедурата не са перманентни, необходимо е да я повтаряте на определен период от време. Дали отличният резултат ще се задържи за по-дълго, зависи от начина ви на живот и полаганите грижи за зъбите ви.
Професионално кабинетно избелване: Тази процедура се извършва в денталния кабинет и резултатите са видими на момента. Може да изисква повече от едно посещение, като всяка манипулация е с продължителност от 30 до 60 минути. Зъболекарят ще се погрижи да защити венците ви, така че да не изпитвате чувствителност в тях и ще нанесе избелващия гел върху зъбите.
Система за избелване в домашни условия: Домашните продукти обикновено се предлагат под формата на гел, който се нанася в силиконови шини, които зъболекарят изготвя персонално за вас. Можете да ги поставяте на зъбите си за няколко минути до няколко часа през деня или вечер, докато спите. Обикновено са необходими едва няколко дни, за да забележите първите резултати. В зависимост от степента на оцветяване и желаното ниво на избелване, може да са необходими до няколко седмици.
И при двата варианта някои пациенти могат да изпитат неприятно усещане по време или след края на процедурата. Този дискомфорт е временен и обикновено отшумява в рамките на няколко дни.
Избелването на зъбите може да повиши самочувствието ви и да ви даде ярка и бяла усмивка! В Saliev Dental Care работим с най-модерна техника и продукти и гарантиран професионализъм. Можете за запишете час при нас тук.
Ние от Saliev Dental Care разбираме, че повечето пациенти имат въпроси относно денталното си здраве. За да ви помогнем да бъдете по-информирани и да се чувствате по-комфортно когато посещавате нашите зъболекари на ул. Атанас Иширков 31, ви предоставяме отговори на някои от най-често задаваните въпроси, които получаваме. Ако имате нужда от повече информация какво може да очаквате по време на посещението си при нас, приветстваме ви да се обадите в нашата клиника на 0877 676 779.
Лошият дъх (халитоза) може да бъде изключително неприятно състояние. Много от нас може дори да не осъзнават, че страдат от него. Има различни причини, поради които човек може да има лош дъх, но при здрави хора основният източник са микробните отлагания върху езика. Някои изследвания показват, че ако почиствате езика си по време на миенето на зъби може да намалите халитозата с цели 70 процента.
Какво може да причини появата на лош дъх?
Следете това, което хапвате и какви лекарства пиете и може би бихте могли да установите и сами къде е причината за появата на лош дъх във вашия случай.
Какво мога да направя, за да премахна лошия дъх?
• Спазвайте добра устна хигиена – Четкайте с паста поне два пъти на ден по 2 минути. Използвайте ежедневно конец за зъби, за да отстраните остатъците от храна и плака между зъбите и под венците. Не забравяйте да почистите и езика си. Сменяйте четката за зъби на всеки 2 до 3 месеца. Ако носите протези или подвижни мостове, почистете ги старателно и ги поставете обратно в устата на сутринта.
• Посещавайте зъболекаря си на всеки 6 месеца – Правете преглед и почиствайте плаката и зъбния камък поне два пъти годишно. Ако страдате от пародонтоза, вашият зъболекар ще препоръча по-чести посещения.
• Спрете пушенето / дъвченето на тютюн
• Пийте вода често – Водата ще ви помогне да поддържате устата си влажна и ще отмие бактериите.
• Използвайте вода за уста
Знаете ли, че четири от десет души имат пародонтоза и не го знаят? Повечето хора не са наясно, тъй като заболяването обикновено е безболезнено в ранните етапи. За разлика от кариеса, който често причинява болка и е лесно разпознаваем, възможно е да страдате от пародонтоза без да имате забележими симптоми. Редовните зъболекарски и периодонтални прегледи са от изключително значение за ранното диагностициране.
Пародонтозата започва с привидно „безопасно“ натрупване на плака по зъбите. Бактериите, които се отлагат по тях, произвеждат токсини (киселини), които възпаляват венците и бавно разрушават костта. Редовното четкане и почистване с конец ще ви осигурят цялостно отстраняване на плаката и ще намалят шансовете за бъдещи проблеми.
Освен лошата устна хигиена, има още няколко фактора, които могат да повишат риска от развитие на пародонтоза:
Признаци и симптоми на пародонтална болест:
Добрата хигиена на устната кухина, балансираният режим на хранене и редовните посещения при зъболекар могат да помогнат за намаляване на риска от развитие на пародонтоза.
Миенето с четка премахва частици храна, плака и бактерии от цялата повърхност на зъбите, с изключение на контактната точка. За съжаление, четката не може да достигне до тази област, което я прави силно податлива на гниене и развитие на пародонтоза.
Ежедневното почистване с конец е най-добрият начин за премахване на остатъците от храна между зъбите и под венците.
Как правилно да използваме конеца:
Поддържането на добра устна хигиена ще ви помогне да запазите усмивката си здрава и красива за цял живот!
Следете за “Често задавани въпроси за денталното здраве (ЧАСТ II) на страницата ни във Фейсбук и на нашия сайт.
Чувствали ли сте някога болка или дискомфорт след само една хапка сладолед или лъжица гореща супа? Ако е така, не сте сами. Въпреки че болката, причинена от топли или студени храни може да е признак за наличието на кариес, тя е често срещана и при хора, които имат здрави, но чувствителни зъби.
Чувствителността на зъбите или „свръхчувствителност на дентина“ е точно това, което си мислите: болка или силен дискомфорт в зъбите като отговор на определени стимули, като гореща или студена храна и напитки.
Това може да е временен или хроничен проблем и може да засегне един, няколко или дори всички зъби на човека. За това може да има редица различни причини, но повечето случаи на чувствителни зъби се лекуват основно с подобряване на устната хигиена.
Симптомите могат да идват и да преминават с течение на времето без очевидна причина. Те могат да варират от леки до интензивни.
Най-често разпространените причини са:
• горещи храни и напитки
• студени храни и напитки
• студен въздух
• сладки храни и напитки
• кисели храни и напитки
• студена вода, особено по време на жабурене на устата
• четкане на зъбите или почистване с конец
• алкохол
Някои хора имат генетично по-чувствителни зъби от други поради това, че имат по-тънък емайл. Емайлът е външният слой на зъба, който го защитава. В много случаи зъбният емайл може да се износва от силно натискане на четката за зъби по време на миене; използване на твърда четка за зъби или редовно ядене и пиене на кисели храни и напитки.
Понякога и други състояния могат да доведат до чувствителност на зъбите. Например гастроезофагеалният рефлукс може да доведе до изтичане на киселина от стомаха през хранопровода и може да навреди сериозно на зъбите с течение на времето. Състояния, които причиняват често повръщане – включително гастропареза и булимия – също могат да доведат до достигане на стомашната киселина до устната кухина и оттам се разрушава емайла.
Ако усещате дискомфорт на зъбите по време на ядене или пиене, не отлагайте, а се посъветвайте със зъболекар. Той ще направи подробен преглед и консултация с цел установяване на кариеси, разхлабени пломби или оголени венци, които биха могли да са причината за това.
Може и да се наложат последвали изследвания, като рентгенови снимки и други, с цел установяване на конкретната причина.
Ако за първи път изпитвате дискомфорт и той е в умерена степен, може да изпробвате паста за зъби, която е обозначена като специално направена за ограничаване на чувствителността. Също изплаквайте зъбите с вода за уста, която е без съдържанието на алкохол, използвайте меки четки за зъби и почиствайте без да използвате натиск. Ако нещата са наред, би трябвало да изпитате облекчение до 7-10 дни.
Ако това не проработи, най-добре се консултирайте със зъболекаря си. Той може да ви предпише средства за укрепване на емайла и облекчаване на дискомфорта.
От своя страна ако причината се корени в отдръпващите се венци, бруксизъм (стискане на зъби през нощата) или друго сериозно заболяване, задължително отидете на преглед, защото колкото повече отлагате, толкова повече се задълбочава проблема.
Със сигурност можете и сами да прецените дали зъбите ви са чисти или не. Но знаете ли, че те могат да издадат много повече информация за цялостното ви физическо и психическо здраве, отколкото сте предполагали? В тази статия ще разгледаме 7 неща, които зъбите ви казват за вас.
Когато дните ви преминават под постоянен стрес широко разпрастронен страничен ефект е стискането и скърцането със зъби по време на сън. Ако ръбовете на зъбите ви изглеждат и се усещат плоски, това може да се дължи на навикът да стискате зъби нощем. Този феномен е по-известен като бруксизъм. Ако не вземете мерки навреме, това може да доведе до сериозни последствия за денталното ви здраве.
Тези коварни заболявания засягат най-често младото поколение, но никой не е застрахован. Те могат да причинят значителни липси на хранителни вещества, което ще окаже влияние със сигурност и на зъбите ви. Едно от тези разстройства – булимията, може да даде много тежко отражение върху денталното здраве. Редовният досег на зъбите със стомашна киселина ще доведе до ерозия на емайла, както и възпаление на венците.
Бледата кожа и чупливите нокти са само някои от признаците за анемия. Устата ви също може да бъде индикатор. Според едно проучване липсата на кръвни клетки може да направи и венците по-бледи, дори почти бели. Освен това, ако страдате от анемия е възможно да изпитвате често възпаление на венците и подуване на езика.
Болестите по венците се свързват с редица заболявания, включително и диабет. Повишените нива на кръвна захар влияят върху способността на слюнката да се бори с бактериите, които от своя страна се настаняват удобно в устата ви и създават всякакви проблеми на зъбите и внците.
Възрастните, които са изцяло обеззъбени са с по-голяма вероятност да имат хронично бъбречно заболяване от тези, които нямат липсващи зъби. Това, разбира се, не би могло да бъде основен индикатор за поставяне на диагноза. Ако имате някакви оплаквания, най-добре посетет специалист незабавно.
Какво свързва зъбите със сърцето ви? Бактериите, които заразяват венците и причиняват гингивит и пародонтит не се ограничават само до устната кухина. Те попадат в организма ви, където причиняват възпаление и увреждане на кръвоносните съдове. Така че, ако имате възпалени венци, шансовете този тип бактерии да „пътуват“ вътре в тялото ви са по-високи.
Сигурни сме, че сте чували това неведнъж, но си заслужава да бъде повторено. Пушенето на цигари може да причини сериозно заболяване на венците, което от своя страна води до всички усложнения, които вече обсъдихме. Най-доброто нещо, което трябва да направите, е редовно да почиствате зъбите си и да посещавате зъболекар. Само специалист би могъл да идентифицира симптомите и да вземе мерки, преди положението да е излязло извън контрол.
Запазете час в клиника Saliev Dental Care оттук.
Когато говорим с приятели и познати за зъболекар, често се случва някой от тях да ни разкаже някоя „история на ужасите“. И често се случва тази история да бъде свързана по някакъв начин с една от най-често практикуваните процедури – кореново лечение. Прочете статията, за да научите вярни ли са 3 от най-разпространените мита, като нашите експерти ви разказват всичко необходимо за този тип лечение на зъб.
Кореново лечение е процедура, която се прилага, когато процесът на загниване е преминал емайловите и дентиновите слоеве на зъба и е навлязъл в много чувствителната вътрешна зона, където са настанени нервите и каналите. В резултат на това пациентът може да изпита силни болки и дискомфорт.
5 стъпки на лечение:
• Първо, зъболекарят ще направи рентгенови снимки на вашите зъби, за да види всички вътрешни процеси, които протичат.
• След това се прилага локална анестезия за изтръпване на зоната на лечение.
• В зъба се прави разрез, за да се получи достъп до гниещата област.
• След това заразената тъкан се отстранява и областта се почиства старателно.
• Накрая се добавя специален пълнеж, който запълва освободеното пространство и зъбът се запечатва.
Обикновено след приключване на процедурата се взима отливка на захапката и се изпраща в лаборатория, където се изработва постоянна зъбна корона. Междувременно ще бъдете снабдени с временна коронка, която да предпазва зъба.
Въпреки че процедурата обикновено е безпроблемна, има няколко мита, които много хора все още смятат за верни.
Когато хората смятат, че тази процедура се съпътства от много болка, те базират тези предположения на лошо преживяване в детството или пък на разказите на някой техен близък. Истината е, че в 21 век кореновото лечение не предизвиква по-голям дискомфорт от поставанято на една обикновена пломба.
Друг мит, който се разпространява из интернет е, че кореновото лечение може да доведе до заболяване или инфекция. Подобни твърдения са крайно неинформирани и заблуждаващи. Истината е, че имаме над 95% успеваемост прилагайки тази процедура, вместо просто да извадим зъба.
Да, ама не. Винаги е по-добре да запазите вашият собствен зъб, ако това е възможно, отколкото да го извадите и да се пристъпи към поставаянето на имплант. Заради това последната опция, която трябва да разглеждате с вашия зъболекар, е да извадите зъба. Една от причините за това е, че всеки зъб играе неразделна роля за нашето орално здраве, тъй като те съществуват съвместно в симбиотична среда, където всеки зависи от естественото напрежение, осигурено от околните зъби. Друга причина е, че когато се извади зъб има вероятност съседните зъби да се изместят и да причинят лоша захапка и инфекция.
Имайте предвид обаче ако подозирате, че кариесът на зъба ви се е разпространил достатъчно и е стигнал нервите и каналите, трябва да действате незабавно. Кариесът не спира да се разраства, докато вашият зъболекар не го отстрани и пренебрегвайки го може да се стигне до състояние, в което зъбът е неспасяем. Не губете време и не пренебрегвайте здравето на зъбите си. Запишете си час при нас сега и бъдете винаги с широка усмивка!
Created with love for Saliev Dental Care!