Спирам да си мия зъбите!









Ние от Saliev Dental Care разбираме, че повечето пациенти имат въпроси относно денталното си здраве. За да ви помогнем да бъдете по-информирани и да се чувствате по-комфортно когато посещавате нашите зъболекари на ул. Атанас Иширков 31, ви предоставяме отговори на някои от най-често задаваните въпроси, които получаваме. Ако имате нужда от повече информация какво може да очаквате по време на посещението си при нас, приветстваме ви да се обадите в нашата клиника на 0877 676 779.
Лошият дъх (халитоза) може да бъде изключително неприятно състояние. Много от нас може дори да не осъзнават, че страдат от него. Има различни причини, поради които човек може да има лош дъх, но при здрави хора основният източник са микробните отлагания върху езика. Някои изследвания показват, че ако почиствате езика си по време на миенето на зъби може да намалите халитозата с цели 70 процента.
Какво може да причини появата на лош дъх?
Следете това, което хапвате и какви лекарства пиете и може би бихте могли да установите и сами къде е причината за появата на лош дъх във вашия случай.
Какво мога да направя, за да премахна лошия дъх?
• Спазвайте добра устна хигиена – Четкайте с паста поне два пъти на ден по 2 минути. Използвайте ежедневно конец за зъби, за да отстраните остатъците от храна и плака между зъбите и под венците. Не забравяйте да почистите и езика си. Сменяйте четката за зъби на всеки 2 до 3 месеца. Ако носите протези или подвижни мостове, почистете ги старателно и ги поставете обратно в устата на сутринта.
• Посещавайте зъболекаря си на всеки 6 месеца – Правете преглед и почиствайте плаката и зъбния камък поне два пъти годишно. Ако страдате от пародонтоза, вашият зъболекар ще препоръча по-чести посещения.
• Спрете пушенето / дъвченето на тютюн
• Пийте вода често – Водата ще ви помогне да поддържате устата си влажна и ще отмие бактериите.
• Използвайте вода за уста
Знаете ли, че четири от десет души имат пародонтоза и не го знаят? Повечето хора не са наясно, тъй като заболяването обикновено е безболезнено в ранните етапи. За разлика от кариеса, който често причинява болка и е лесно разпознаваем, възможно е да страдате от пародонтоза без да имате забележими симптоми. Редовните зъболекарски и периодонтални прегледи са от изключително значение за ранното диагностициране.
Пародонтозата започва с привидно „безопасно“ натрупване на плака по зъбите. Бактериите, които се отлагат по тях, произвеждат токсини (киселини), които възпаляват венците и бавно разрушават костта. Редовното четкане и почистване с конец ще ви осигурят цялостно отстраняване на плаката и ще намалят шансовете за бъдещи проблеми.
Освен лошата устна хигиена, има още няколко фактора, които могат да повишат риска от развитие на пародонтоза:
Признаци и симптоми на пародонтална болест:
Добрата хигиена на устната кухина, балансираният режим на хранене и редовните посещения при зъболекар могат да помогнат за намаляване на риска от развитие на пародонтоза.
Миенето с четка премахва частици храна, плака и бактерии от цялата повърхност на зъбите, с изключение на контактната точка. За съжаление, четката не може да достигне до тази област, което я прави силно податлива на гниене и развитие на пародонтоза.
Ежедневното почистване с конец е най-добрият начин за премахване на остатъците от храна между зъбите и под венците.
Как правилно да използваме конеца:
Поддържането на добра устна хигиена ще ви помогне да запазите усмивката си здрава и красива за цял живот!
Следете за “Често задавани въпроси за денталното здраве (ЧАСТ II) на страницата ни във Фейсбук и на нашия сайт.
Чувствали ли сте някога болка или дискомфорт след само една хапка сладолед или лъжица гореща супа? Ако е така, не сте сами. Въпреки че болката, причинена от топли или студени храни може да е признак за наличието на кариес, тя е често срещана и при хора, които имат здрави, но чувствителни зъби.
Чувствителността на зъбите или „свръхчувствителност на дентина“ е точно това, което си мислите: болка или силен дискомфорт в зъбите като отговор на определени стимули, като гореща или студена храна и напитки.
Това може да е временен или хроничен проблем и може да засегне един, няколко или дори всички зъби на човека. За това може да има редица различни причини, но повечето случаи на чувствителни зъби се лекуват основно с подобряване на устната хигиена.
Симптомите могат да идват и да преминават с течение на времето без очевидна причина. Те могат да варират от леки до интензивни.
Най-често разпространените причини са:
• горещи храни и напитки
• студени храни и напитки
• студен въздух
• сладки храни и напитки
• кисели храни и напитки
• студена вода, особено по време на жабурене на устата
• четкане на зъбите или почистване с конец
• алкохол
Някои хора имат генетично по-чувствителни зъби от други поради това, че имат по-тънък емайл. Емайлът е външният слой на зъба, който го защитава. В много случаи зъбният емайл може да се износва от силно натискане на четката за зъби по време на миене; използване на твърда четка за зъби или редовно ядене и пиене на кисели храни и напитки.
Понякога и други състояния могат да доведат до чувствителност на зъбите. Например гастроезофагеалният рефлукс може да доведе до изтичане на киселина от стомаха през хранопровода и може да навреди сериозно на зъбите с течение на времето. Състояния, които причиняват често повръщане – включително гастропареза и булимия – също могат да доведат до достигане на стомашната киселина до устната кухина и оттам се разрушава емайла.
Ако усещате дискомфорт на зъбите по време на ядене или пиене, не отлагайте, а се посъветвайте със зъболекар. Той ще направи подробен преглед и консултация с цел установяване на кариеси, разхлабени пломби или оголени венци, които биха могли да са причината за това.
Може и да се наложат последвали изследвания, като рентгенови снимки и други, с цел установяване на конкретната причина.
Ако за първи път изпитвате дискомфорт и той е в умерена степен, може да изпробвате паста за зъби, която е обозначена като специално направена за ограничаване на чувствителността. Също изплаквайте зъбите с вода за уста, която е без съдържанието на алкохол, използвайте меки четки за зъби и почиствайте без да използвате натиск. Ако нещата са наред, би трябвало да изпитате облекчение до 7-10 дни.
Ако това не проработи, най-добре се консултирайте със зъболекаря си. Той може да ви предпише средства за укрепване на емайла и облекчаване на дискомфорта.
От своя страна ако причината се корени в отдръпващите се венци, бруксизъм (стискане на зъби през нощата) или друго сериозно заболяване, задължително отидете на преглед, защото колкото повече отлагате, толкова повече се задълбочава проблема.
Няма по-ценен ресурс от информацията и наша мисия е да ви дадем знание за денталното здраве, така че сами да прецените дали имате проблем със зъбите си и да потърсите помощ, преди да е станало късно.
В днешната публикация ви показваме нагледно каква е разликата между тези четири типа разрушаване на зъба.
Изхабяване на емайла – вид износване на зъбите, причинено от контакта на долната с горната челюст.
Абфракция – или още наречена клиновиден дефект. Представлява врязвания в шийката на зъба, покрай венеца и не са свързани с наличието на кариес.
Ерозия на зъб – причинява се в следствие на киселинно въздействие върху емайла и разрушава напълно структурата и естетиката на зъба.
Абразия на зъб – износването на емайла и дентина, най-често в областта на зъбните шийки.
Всяко едно от тези състояния може да доведе след себе си множество проблеми, които да нарушат дъвкателните ви способности и оттам да се развали цялото качество на живот.
Посещавайте зъболекаря си поне веднъж на всеки 6 месеца, защото той е човекът, който може да ви предпази от всички тези проблеми.
#SalievDentalCare
Да
Освен, че ще се радвате на правите си зъби и хубавата усмивка, важно е да посетите зъболекар след като вашият ортодонт е премахнал брекетите. Той ще провери зъбите ви за кариеси, които са често явление при този тип лечение, както и ще почисти зъбния камък.
Когато говорим за дентална грижа след сваляне на брекети, най-често задаваният въпрос е
кога мога да избеля зъбите си?
Знаем, че перлено белият им цвят ще е перфектното допълнение към новата ви усмивка, но е добре да изчакате до 2 месеца, преди да се подложите на тази процедура. Вашите зъби са чувствителни известно време след премахването на брекетите и избелването би могло да причини дискомфорт.
За повече информация, заповядайте при нас на консултация.
Ранна диагностика на кариес – основната причина да посещавате редовно зъболекаря си е да избегнете стоматологични проблеми като кариес и проблеми с венците. Първоначално те могат да изглеждат незначителни, но с времето могат да се развият до нещо по-сериозно.
Чисти зъби – вероятно знаете, че трябва да мием зъбите си и да ги почистваме с конец по 2 пъти на ден. Но понякога това не е достатъчно да запазим добрия им вид. Вашият зъболекар ще ви покаже правилния и ефективен начин за почистване и ще отстрани зъбния камък.
Диагностика на тежки заболявания на зъбите – националните здравни институции съобщават, че няколко хиляди човека страдат от рак на устната кухина всяка година. За щастие, ранната диагностика на това заболяване може да ви помогне да спасите живота си. Известно е, че ракът на устната кухина се разпространява бързо, но може лесно да се противодейства, ако бъде открит на време.
Заболяване на венците – някои хранителни навици могат да доведат до заболяване на венците, което от своя страна да доведе до загубата на здрави на зъби и други сериозни здравословни проблеми. Редовните посещения при зъболекаря ви ще му позволят да диагностицира ранните проблеми с венците.
За да поддържате доброто състояние на зъбите си е важно да обръщате внимание на конкретни симптоми и настъпващи промени в устната кухина. Нашите приятели от Opticalaser.eu споделят как да се предпазим от едни от най-често срещаните дентални проблеми.
Основната причина за развитието на кариеси и парoдонтити е плаката.
Плаката по зъбите съдържа колонии от патогенни бактерии. Те са агресивни към прилежащите тъкани и предизвикват възпаление на венеца или разтваряне на емайла.
За да запазим зъбите си здрави, плаката трябва да се отстранява редовно.
От началото плаката е мека материя, която изпълнява определени защитни функции. Отстранява се лесно, дори и при дъвкане на подходящи храни или при ежедневна устна хигиена. Тя става опасна, когато престои в устата повече от 15-20 часа.
Плаката се натрупва върху специфични за всеки човек зони: над и под ръба на венеца, по фисурите на кътниците, между зъбите, при зъбни аномалии, под коронки и други труднодостъпни за почистване места. Ако не бъде отстранявана периодично, тя се минерализира и се превръща в устойчиво закрепен зъбен камък, който осигурява на бактериите перфектни условия за развитие.
Зъбната плака почти не се вижда с просто око. Опасните места за натрупване не могат да се видят при ежедневната хигиена на устата и на тях не се обръща специално внимание. Единственият изход до сега беше да се препоръчва удължаване на времето за търкане с четка и паста за зъби. Но продължителните равномерни търкания на цялата уста, от 3 до 5 минути, не само не водят до пълното отстраняване на плаката от опасните зони, а в някои случаи могат да предизвикат и изтъркване на емайла или травмирането на венците.
Created with love for Saliev Dental Care!