Зъби
Композитни фасети с Др Никос Стамулис
Партньорството между ФК Черноморец 1919 Бургас и клиника “Салиев Дентал Кеър” продължава с пълна сила.
Разбиваме митовете за четките за зъби и миенето на зъбите!
Мит 1- Няма значение колко дълго ще ползвате четката си за зъби.
Животът на четката за зъби трябва да е средно между 6 и 12 седмици. Продължителността на нейното ползване зависи от хигиенните навици на собственика й, а основният белег, по който можете да познаете, че четката Ви за зъби е за смяна, е моментът, когато косъмчетата й започнат да се изкривяват настрани. Мит 2 – Четкане на сухо.
Преди да се изтиска пастата за зъби върху четката, нейните косъмчета трябва да се омекотят – това става благодарение на струята топла вода, с която обливаме четката. Така работната активност и гъвкавост на косъмчетата се увеличава. Мит 3 – Колкото е по-твърда четката, толкова по-добре.
Правилото е точно обратното – колкото по-мека е четката, толкова по-добре! Меките четки се ползват почти без натиск и вероятността да нараните венците си е значително по-малка. Мит 4- Движенията нямат значение.
Напротив, точно те са от особено значение за запазване здравето на венеца и зъбодържащия апарат. Твърдите четки, както и ползването на електрически с еднотипни, кръгови движения, крият опасност от хронична травма, отдръпване на венеца и чувствителност в зъбните шийки. Мит 5 – Достатъчно е да се мият зъбите веднъж на ден
За да имате здрави зъби, спазвайте правилото „Сутрин за красота , а вечер за здраве!“ Мит 6 – Ако мия зъбите си 2 пъти на ден, няма нужда да използвам конец
Почистването на междузъбните пространства с конец за зъби подпомага работата на зъбната четка, защото не позволява задържането на хранителни остатъци, които да загниват и да са среда за развитие на патогенна микрофлора в устата.
#SalievDentalCare
Естетическа промяна на усмивката
Естетическа промяна на усмивката с помощта на директни композитни фасети 🦷🦷🦷
😊
Ето че дойде време да ви покажем новата красива усмивка на пациентка на Д-р Никос Стамулис.
👱♀️ Йоана дойде в клиниката с желание да подобри състоянието на зъбите си и по-специфично единия централен резец, който беше със старо кореново лечение, което е и причината за потъмняването му.
👨🔬 След подробно обсъждане на желанията на пациентката, Д-р Стамулис се зае с изготвянето на.
Smile Design
🔵 Toва е иновативен стоматологичен метод, чрез който може да видите дигитално изображение на новата си усмивка, още преди да са направени корекциите. След одобрението на пациентката лечението стартира.
1️⃣ Първата стъпка към постигане на желания резултат е почистването на зъбния камък.
2️⃣ След това следва ендодонтско (вътрешно) избелване на зъба. Когато постигнахме желания цвят на централния резец, Йоана продължи процедурата по избелване в домашни условия.
3️⃣ Финалната стъпка е изготвяне на директни композитни фасети на място в клиниката.
Композитният бондинг
е термин, с който се обозначава директното възстановяване на зъбите. Може да включва цялостно покритие на предната повърхност на зъбите в комбинация с лечение на кариеси или само малка фрактура. Нарича се директно, защото не се изисква лаборатория, а се прави ма място в зъболекарския кабинет. Д-р Стамулис моделира зъбите имитирайки вътрешната и външната им естествена анатомия, с всички техни елементи – дентин, емайл, опалесцентни и транспарентни маси, различна наситеност на цвета и др.
Йоана вече е щастлива и УСМИХНАТА. И ние също. 🙂
Красива нова усмиква
Стартираме новата седмица с тази ЗАШЕМЕТЯВАЩА промяна на наша пациентка! 🙌
Неслучайно казват, че усмивката е най-важният детайл на лицето, защото тя може да промени коренно начинът, по който изглеждаме. 😊
Представяме ви съвсем пресен случай от практиката ни, който завърши с повече от задоволителни резултати.
Пациентката дойде при нас с редица оплаквания – множество кариеси, липса на зъби, напреднал стадий на пародонтоза и беше изцяло неудовлетворена от начинът, по който изглеждаше усмивката й. 😧
👨🔬👩🔬 Д-р Ерхан Салиев и Д-р Виолета Велчева работиха екипно по този случай. Д-р Велчева стартира лечението с ендодонтско лекуване и прелекуване на част от зъбите, както и почистване на натрупания зъбен камък и кариесите. Следващата стъпка бе провеждане на пародонтална терапия и кореново лечение на зъбите.
След като премина периодът на възстановяване на венците, д-р Салиев продължи лечението с поставяне на импланти.
🦷🦷🦷
В клиниката работим с най-високо качество изпитани през годините корейски импланти. Това е и финалният етап на лечението, чрез който постигнахме резултатът, който виждате на снимката.
Ще е малко ако кажем, че пациентката си тръгна много щастлива и поразена от ефекта на красивите зъби върху самочувствието й! 🥳Освен това, в следващите 1️⃣0️⃣ години тя ще е напълно спокойна за здравето на новата й усмивка, тъй като получава гаранция за качество и издръжливост от клиника Saliev Dental Care.
А на вас допада ли ви финалният резултат?
#SalievDentalCare
Дали спазването на KETO диета може да подобри оралното здраве?
🍳 В последните години спазването на кетoгенен режим стана изключително популярен метод за сваляне на килограми и поддържане на добро цялостно здраве.
👨🔬 Изследователи от университета във Фрайбург в Германия са открили, че нисковъглехидратната диета, която повишава продукцията на кетони, може да намали образуването на плака, зъбен камък, кариеси и възпалението на венците с до 5️⃣0️⃣%.
Какво представлява кетозата?
Това е нормален метаболитен процес, когато организмът изгаря мазнини и повишава нивото на определени киселини, наречени кетони. За тези киселини се смята, че подобряват денталното здраве. Храните, които консумирате – или по-скоро тези, които избягвате, могат да направят посещението при зъболекаря ви значително по-безболезнено.
🔬 Според друго изследване на Центъра за контрол и профилактика на заболяванията в САЩ в борбата с пародонтозата голямо значение оказват и наличието на кетони в организма.
🍞❌🥐 Част от пациентите, които спазват нисковъглехидратна и без захари диета, са показали значително подобрение в лечението на пародонтозата. Ако консумирате средно по 2️⃣ чаши безалкохолни напитки със съдържание на захар, то вероятността да развиете кариес и възпаление на венците е с 3️⃣1️⃣% по-висок.
Защо се случва това?
🦠 Част от бактериите във въглехидратите спомагат за образуването на киселини и плака, които от своя страна водят до деминерализация на зъбите. Когато се ограничи консумацията на въглехидрати и захари се намалява и ерозията на зъбите.
Единственият страничен ефект от засилената кетоза в организма е халитозата (лош дъх), с която може лесно да се преборите.
💧 Как? Просто увеличете ежедневния си прием на вода, тъй като само така тялото ви ще се отърве от бактериите, които предизвикват неприятния дъх.
Важно❗️Преди да се подложите на какъвто и да е режим, консултирайте се с лицензиран диетолог. Въпреки, че кето диетата има много положителни страни, е възможно тя да не е подходяща за вас и вашия организъм.
И в крайна сметка, нека не забравяме, че нищо никога няма да замени важността на ежедневното миене на зъбите и почистване с конец. 🦷
Но и намалената консумация на захари и въглехидрати може да помогне за поддържане на добро орално здраве.
#SalievDentalCare
До колко е важна естетиката на усмивката за самочувствието?
Ние, като специалисти, разбираме колко е важно функционалността на една усмивка и добрият й външен вид да са в симбиоза. И знаем, че наруши ли се това равновесие, може да доведе до вътрешни притеснения и липса на самочувствие. А коя е една от най-подходящите, бюджетни и бързи процедури, за да постигнем желания ефект? Прочетете в редовете долу.
Д-р Никос Стамулис е специалист по естетическата дентална медицина в Saliev Dental Care. В портфолиото си той разполага с десетки доволни пациенти, на които е върнал красотата на усмивката. Освен, че притежава невероятно око за детайлите, той владее и изкуството на бондинга.
Бондинг е процедура, при която се променя формата или размера на зъбите, запълват се разстояния между тях, покриват се оцветени зъби или такива с пукнатини и микро фрактури. Бондингът има много предимства, които водят до получаването на една блестяща усмивка.
На снимката виждате пациентка на д-р Стамулис, която посети клиниката с желанието да подобри външния вид на зъбите си. След проведен преглед и консултация, докторът предложи да бъде изготвен Smile Design – дигитален дизайн на усмивката, чрез който се придобива представа за крайния резултат още преди първата процедура. Smile Design е изключително важна стъпка, тъй като подобрява комуникацията с пациента и той взима активно участие в процеса на проектиране на собствената си усмивка.
По време на обсъждането на дизайна, д-р Стамулис заключи, че за постигането на отличен резултат се налага да бъде извършена гингивектомия (изрязване на венеца с помощта на лазер) на централните резци. Тази процедура се прави с цел да се достигне симетричност между размера на зъбите и венците. Пациентката взе решението, че иска да продължи само с корекция с бондинг.
Когато попитахме доктора кое бе най-голямото предизвикателство в случая, той сподели без съмнение – напасването на цветовете. Задните зъби на горната челюст на пациентката всъщност представляват мостни структури и е от огромно значение да бъде приближен максимално цвета, така че да не създава естетически проблеми. Само в рамките на няколко процедури д-р Стамулис постигна резултата, който виждате на снимката.
Пациентката си тръгна доволна и широко усмихната от клиниката ни, което е най-голямото признание за нас. Екипът на Saliev Dental Care остава на разположение за пациентите си в тези трудни времена. Ако имате нужда от спешна дентална помощ, моля обаете се на 0876 166 167.
Перфектна усмивка? Възможно е!
Много от нас са разочаровани, когато видим усмивката си на снимка или в огледалото, въпреки че смятаме зъбите си за сравнително хубави и прави. Деформираните, оцветените зъби или такива с лек ортодонтски проблем могат да повлияят на човек по отношение на самочувствието и начинът, по който се възприема. Срещаме много хора, които крият усмивката си, само защото се стесняват от проблемите със зъбите или венците.
В днешно време ние сме огромни късметлии, тъй като стоматологията предоставя един перфектен отговор на всички тези проблеми – преобразяване на усмивката чрез композитни фасети. Това ни осигурява перманентно решение и безкомпромисен външен вид на зъбите ни.
На снимката виждате един от последните случаи на Д-р Никос Стамулис от клиника Saliev Dental Care. Пациентката има добро общо състояние на зъбите и захапката, с изключение на изкривяване на втори и трети зъби на горната челюст. Това бяха недостатъците, които я деляха от така мечтаната перфектна усмивка.
След преглед и подробна консултация с доктора бе взето решение да се изготви SMILE DESIGN с цел да се придобие реална представа до колко може да бъде подобрено състоянието на зъбите.
За да изправи проблемните зъби на горната челюст, Д-р Стамулис препоръча процедурата да бъде извършена с помощта на композитни фасети. Зъбните фасети са ортопедични конструкции, целящи подобряването на външният вид на усмивката ви. Те се явяват като частични коронки, които покриват малка част от зъбите и се поставят се по фронталните им повърхности . За да се поставят фасетите зъболекар изпилява малка част от вестибуларната (предната видима) повърхност на зъбите. Изпиляването е 1,5мм до максимум 2мм, което означава, че се запазва голяма част от естествения зъб.
Само в рамките на няколко посещения, Д-р Стамулис успя да осигури приятен и естетичен вид на зъбите на пациентката, а тя от своя страна си тръгна щастлива и широко усмихната от нашата клиника.
Ако имате притеснения или оплаквания, свързани с денталното ви здраве, не губете време и не отлагайте. Стоматоголичното лечение никога не е било долкова безболезнено, бързо и финансово достъпно, колкото е днес. Запишете своя час за безплатен преглед и консултация тук.
Често задавани въпроси за денталното здраве (ЧАСТ I)
Ние от Saliev Dental Care разбираме, че повечето пациенти имат въпроси относно денталното си здраве. За да ви помогнем да бъдете по-информирани и да се чувствате по-комфортно когато посещавате нашите зъболекари на ул. Атанас Иширков 31, ви предоставяме отговори на някои от най-често задаваните въпроси, които получаваме. Ако имате нужда от повече информация какво може да очаквате по време на посещението си при нас, приветстваме ви да се обадите в нашата клиника на 0877 676 779.
Въпрос 1: Какво да правя, ако имам лош дъх?
Лошият дъх (халитоза) може да бъде изключително неприятно състояние. Много от нас може дори да не осъзнават, че страдат от него. Има различни причини, поради които човек може да има лош дъх, но при здрави хора основният източник са микробните отлагания върху езика. Някои изследвания показват, че ако почиствате езика си по време на миенето на зъби може да намалите халитозата с цели 70 процента.
Какво може да причини появата на лош дъх?
- Сутрешно време – Нощно време отлагането на бактерии е силно завишено и това е причината да се будим сутрин с неприятно усещане в устата.
- Определени храни – Чесън, лук и др.
- Недостатъчно добро почистване на зъбите
- Пародонтоза – Колонии от бактерии и хранителни остатъци, намиращи се под възпалените венци.
- Кариеси
- Сухота в устата (ксеростомия) – Може да бъде причинена от определени лекарства, проблеми със слюнчените жлези или продължително дишане през устата.
- Тютюневи изделия – Изсушават устната кухина, причинявайки лош дъх.
- Диета – Някои химикали, наречени кетони, се отделят чрез дъха, докато тялото гори мазнини.
- Дехидратация, глад и пропуснати хранения – Пиенето на вода и дъвкането на храна увеличава притока на слюнка и измива бактериите.
- Определени медицински състояния и заболявания – Диабет, проблеми с черния дроб и бъбреците, хронични инфекции на синусите, бронхит и пневмония са само няколко заболявания, които могат да допринесат за лошия дъх.
Следете това, което хапвате и какви лекарства пиете и може би бихте могли да установите и сами къде е причината за появата на лош дъх във вашия случай.
Какво мога да направя, за да премахна лошия дъх?
• Спазвайте добра устна хигиена – Четкайте с паста поне два пъти на ден по 2 минути. Използвайте ежедневно конец за зъби, за да отстраните остатъците от храна и плака между зъбите и под венците. Не забравяйте да почистите и езика си. Сменяйте четката за зъби на всеки 2 до 3 месеца. Ако носите протези или подвижни мостове, почистете ги старателно и ги поставете обратно в устата на сутринта.
• Посещавайте зъболекаря си на всеки 6 месеца – Правете преглед и почиствайте плаката и зъбния камък поне два пъти годишно. Ако страдате от пародонтоза, вашият зъболекар ще препоръча по-чести посещения.
• Спрете пушенето / дъвченето на тютюн
• Пийте вода често – Водата ще ви помогне да поддържате устата си влажна и ще отмие бактериите.
• Използвайте вода за уста
Въпрос 2: Как мога да разбера дали страдам от гингивит или пародонтит?
Знаете ли, че четири от десет души имат пародонтоза и не го знаят? Повечето хора не са наясно, тъй като заболяването обикновено е безболезнено в ранните етапи. За разлика от кариеса, който често причинява болка и е лесно разпознаваем, възможно е да страдате от пародонтоза без да имате забележими симптоми. Редовните зъболекарски и периодонтални прегледи са от изключително значение за ранното диагностициране.
Пародонтозата започва с привидно „безопасно“ натрупване на плака по зъбите. Бактериите, които се отлагат по тях, произвеждат токсини (киселини), които възпаляват венците и бавно разрушават костта. Редовното четкане и почистване с конец ще ви осигурят цялостно отстраняване на плаката и ще намалят шансовете за бъдещи проблеми.
Освен лошата устна хигиена, има още няколко фактора, които могат да повишат риска от развитие на пародонтоза:
- Тютюнопушене или дъвчене на тютюн – До 80% по-висок шанс за образуване плака и зъбен камък по зъбите
- Дефектни пломби
- Някои видове лекарства – Кортикостероиди, лекарства за лечение на рак, лекарства за кръвно налягане, орални контрацептиви. Някои от тях дори имат странични ефекти, които намаляват слюнката и осигурявар отлична среда за образуване на плака.
- Бременност, орални контрацептиви и пубертет – Могат да причинят промени в нивата на хормоните и венците да стане по-чувствителни към бактериите.
- Системни заболявания – Диабет, нарушения в кръвните клетки, ХИВ / СПИН и др.
- Генетиката може да играе роля – Някои пациенти могат да бъдат предразположени към по-агресивен тип пародонтит. Пациентите с фамилна анамнеза за загуба на зъби трябва да обърнат особено внимание на венците си.
Признаци и симптоми на пародонтална болест:
- Силно зачервени и подпухнали венци
- Кървящи венци
- Постоянен лош дъх
- Разклатени зъби
- Гной около зъбите и венците
- Отдръпване на венците
Добрата хигиена на устната кухина, балансираният режим на хранене и редовните посещения при зъболекар могат да помогнат за намаляване на риска от развитие на пародонтоза.
Въпрос 3: Защо е важно да използвам конец за зъби?
Миенето с четка премахва частици храна, плака и бактерии от цялата повърхност на зъбите, с изключение на контактната точка. За съжаление, четката не може да достигне до тази област, което я прави силно податлива на гниене и развитие на пародонтоза.
Ежедневното почистване с конец е най-добрият начин за премахване на остатъците от храна между зъбите и под венците.
Как правилно да използваме конеца:
- Откъснете около 10 – 30 см конец и го увийте около средните си пръсти.
- Използвайте палците и показалеците си, за да вкарате конеца между зъбите, като движите напред-назад.
- Почистете контактната точка и венците с леки движения нагоре-надолу.
Поддържането на добра устна хигиена ще ви помогне да запазите усмивката си здрава и красива за цял живот!
Следете за “Често задавани въпроси за денталното здраве (ЧАСТ II) на страницата ни във Фейсбук и на нашия сайт.